شماره : 87
۲۱ / ۱ / ۱۴۰۰ - ۷:۳۴

پُست اینستاگرامی فرزاد حسنی درباره انتشار خبر مهاجرتش

فرزاد حسنی، مجری سابق تلویزیون، با انتشار متنی در صفحه شخصی اینستاگرامش، به خبر مهاجرت و پیوستنش به شبکه ایران اینترنشنال، واکنش نشان داد. ؛

روز گذشته (چهارشنبه ۱۸ فروردین)، در فضای مجازی، خبری مبنی بر پیوستن فرزاد حسنی به شبکه ایران اینترنشنال و مهاجرتش از ایران منتشر شد.

حسنی، امروز با انتشار متنی در اینستاگرام، این خبر را تکذیب کرد و نوشت:

«چه بخواهم و چه نخواهم به عنوان شخصیتی شناخته شده در میان مردم با هر میزان اعتبار، باید پاسخگو باشم. پاسخگوی سوءتفاهم‌ها، شایعات، اعمال نسنجیده، موضع‌گیری‌ها و همه و همه. حتی سکوت من در بسیاری از موارد که معمولاً از سر احترام و رعایت اخلاقی است، نمی‌تواند مانع از مطالبه‌گری دیگران شود. این روزها به جای محکوم کردن دیگران، به تصحیح و ترمیم خود می‌اندیشیدم. دیروز پیش از آن‌که به منبع و دلیل شایعه مهاجرتم فکر کنم و به تقبیح شایعه‌سازان و نقد فضای مجازی بپردازم، به تکذیب و توضیح اقدام کردم. احساس می‌کنم کار درست همین بود.»

پُست اینستاگرامی فرزاد حسنی درباره انتشار خبر مهاجرتش

ثبت شده در سایت دیار آفتاب طی شماره 87 توسط modir و در روز شنبه ۲۱ فروردین ۱۴۰۰ ساعت ۰۷:۳۴:۲۹
© Copyright 2021 http://vidooj.ir . All Rights Reserved چاپ این خبر
شماره : 84
۲۱ / ۱ / ۱۴۰۰ - ۷:۳۳

چشم همه به فولاد و نکونام

تیم فوتبال فولاد خوزستان امشب در دیداری سرنوشت ساز به مصاف تیم العین امارات خواهد رفت. اما از آنجایی که ایران به دلیل عدم امکان رعایت پروتکل های کنفدراسیون فوتبال آسیا برای برگزاری مسابقات، میزبانی را از دست داد، حالا در ریاض،پایتخت عربستان باید با العین دیدار کند. مسابقه ای که برنده آن را راهی مرحله گروهی لیگ قهرمانان خواهد کرد و بازنده آن، به کشور خود بازخواهد گشت. ؛

فولاد خوزستان که طی فصل جاری و فصل گذشته با هدایت جواد نکونام به یکی از تیم های قدرتمند و با کیفیت لیگ برتر بدل گشته، حالا فاصله زیادی تا صعود به مرحله گروهی رقابت های لیگ قهرمانان آسیا ندارد. فاصله ای که فقط یک جدال ۹۰ دقیقه ای با تیم العین امارات میان آن فاصله انداخته. فولاد که فصل گذشته در لیگ ایران سوم شد، در شرایطی باید تک بازی پلی آف مرحله گروهی را مقابل نماینده قدرتمند امارات برگزار کند که طبق قرعه کشی انجام شده، باید در اهواز از حریف خود میزبانی می کرد اما از آنجایی که ایران به دلیل عدم امکان رعایت پروتکل های کنفدراسیون فوتبال آسیا برای برگزاری مسابقات، میزبانی را از دست داد، حالا در ریاض،پایتخت عربستان باید با العین دیدار کند. مسابقه ای که برنده آن را راهی مرحله گروهی لیگ قهرمانان خواهد کرد و بازنده آن، به کشور خود بازخواهد گشت.

به بهانه این دیدار حساس که امشب از ساعت ۲۰:۲۰ برگزار خواهد شد، مروری داشته ایم بر عملکرد ۶ تیم ایرانی که پیش از این طعم حضور در پلی آف آسیا را چشیده اند:

*استقلال تهران

رکوردار بیشترین حضور در رقابت های پلی آف لیگ قهرمانان آسیا، تیم استقلال است که طی سالیان اخیر، بیشترین حضور را در این مرحله از رقابت ها داشته و همواره هم سربلند از آن خارج شده. سابقه حضور استقلال در پلی آف های آسیا به سال های دور بر می گردد اما آبی ها طی سالیان اخیر هم حضوری پررنگ در این مرحله از بازی ها داشته اند. آن ها در لیگ قهرمانان ۲۰۱۲ دو مرحله در پلی آف حضور داشتند و ابتدا موفق شدند با نتیجه ۲-۰ ذوب آهن، دیگر نماینده پلی آفی ایران را از مقابل بردارند و سپس در دیداری به یاد ماندنی با نتیجه ۳-۱ از سد الاتفاق عربستان گذشتند و به مرحله گروهی رقابت ها راه یافتند.

۵ سال بعد و در مرحله پلی آف رقابت های لیگ قهرمانان در سال ۲۰۱۷، آبی ها با هدایت علیرضا منصوریان پذیرای السد قطر بودند که ژاوی را در ترکیب خود داشت. این بازی هم درنهایت در ضربات پنالتی به سود استقلال تمام شد تا این تیم یک بار دیگر از معبر پلی آف، به مرحله گروهی بازی ها راه پیدا کند.

آخرین حضور استقلال در پلی آف لیگ قهرمانان آسیا اما به فصل گذشته بر می گردد.جایی که آبی ها با هدایت فرهاد مجیدی به دو برد مقتدرانه دست یافتند. آن ها ابتدا با نتیجه ۳-۰ تیم الکویت را شکست دادند و سپس در قطر، با ۵ گل تیم الریان را در هم کوبیدند و توانستند جواز حضور در دور گروهی بازی ها را کسب کنند.

چشم همه به فولاد و نکونام

*ذوب‌آهن اصفهان

سبزپوشان دیار نصف جهان بعد از استقلال، دومین تیم باسابقه در مرحله پلی آف رقابت های لیگ قهرمانان آسیا هستند. آن ها نخستین بار در این مرحله، در سال ۲۰۱۲ با استقلال روبرو شدند و با دو گل تن به شکست دادند اما پس از آن، توانستند دو بار از دل پلی آف، راهی مرحله گروهی لیگ قهرمانان بشوند. آن ها ابتدا در سال ۲۰۱۸ و با کسب برتری ۳-۱ مقابل آیزول هند راهی مرحله گروهی شدند و یک بار هم در سال ۲۰۱۹، با کسب برتری مقابل ۱-۰ الکویت و ۳-۲ الغرافه قطر، جواز حضور در دور گروهی رقابت های لیگ قهرمانان آسیا را از آن خود کردند.

چشم همه به فولاد و نکونام

*نفت تهران

نفت که روزگاری از مدعیان قهرمانی در لیگ برتر بود و در لیگ قهرمانان آسیا شگفتی سازی می کرد و امروز هیچ جایگاهی در سطح اول فوتبال ایران ندارد، از تیم هایی است که سابقه حضور در پلی آف لیگ قهرمانان آسیا را در کارنامه خود دارد.

نفت تهران در مرحله پلی آف رقابت های لیگ قهرمانان ۲۰۱۵ با هدایت علیرضا منصوریان، توانست با یک گل تیم الجیش قطر را شکست دهد و راهی مرحله گروهی آن رقابت ها بشود. آن ها سال بعد هم یک بار دیگر به این مرحله راه پیدا کردند و باز هم مقابل الجیش قطر قرار گرفتند اما این بار ۲-۰ شکست خوردند و از صعود به مرحله گروهی لیگ قهرمانان بازماندند.

چشم همه به فولاد و نکونام

*پدیده مشهد

تنها نماینده فعلی مشهد در رقابت های لیگ برتر، یک بار تجربه حضور در رقابت های لیگ قهرمانان آسیا را در کارنامه دارد و آن یک بار هم از راه برتری در دو مسابقه پلی آف به دست آمده.

پدیده که فصل گذشته با نام شهرخودرو راهی لیگ قهرمانان شد، ابتدا در دور اول پلی آف توانست با نتیجه ۲-۱ تیم الرفاع بحرین را شکست بدهد و سپس در دور دوم پلی آف، در ضربات پنالتی از سد تیم السیلیه قطر گذشت و به دور گروهی راه یافت.

چشم همه به فولاد و نکونام

*سایپا

سایپا دیگر تیم ایرانی است که سابقه یک حضور و دو بازی در مرحله پلی آف لیگ قهرمانان آسیا را دارد. آن ها که در سال ۲۰۱۹ و با هدایت علی دایی توانستند پا به مرحله پلی آف بگذارند، در دور اول و در استادیوم شهر قدس، توانستند با نتیجه ۴-۰ تیم میرواپنجاب هند را از مقابل بردارند اما در دور دوم پلی آف، در قطر با نتیجه ۳-۱ مغلوب الریان شدند و از راهیابی به دور گروهی بازماندند.

چشم همه به فولاد و نکونام

*صبای قم

صبای قم هم دیگر ایرانی ناکام در مرحله پلی آف لیگ قهرمانان آسیا است. آن ها که در سال ۲۰۱۳ در پلی آف به میدان رفتند، در خانه مقابل تیم الشباب امارات به نتیجه تساوی ۱-۱ دست پیدا کردند و درنهایت، در ضربات پنالتی مقابل نماینده امارات تن به شکست دادند تا تیم صمد مرفاوی، شانس حضور در مرحله گروهی این رقابت ها را از دست بدهد.

چشم همه به فولاد و نکونام

ثبت شده در سایت دیار آفتاب طی شماره 84 توسط modir و در روز شنبه ۲۱ فروردین ۱۴۰۰ ساعت ۰۷:۳۳:۰۹
© Copyright 2021 http://vidooj.ir . All Rights Reserved چاپ این خبر
شماره : 80
۲۱ / ۱ / ۱۴۰۰ - ۵:۲۷

«جنایت بی‌دقت» در بلژیک و کره جنوبی

فیلم «جنایت بی‌دقت» به کارگردانی شهرام مکری، مهمان دو جشنواره «موو» در بلژیک و «جیون جو» در کره‌جنوبی خواهد شد. «موو»، یکی از جشنواره‌های قدیمی اروپاست که از سال ۱۹۸۴ تا به امروز هر ساله در شهر بروژ بلژیک برپا می‌شود. «جنایت بی‌دقت» به کارگردانی شهرام مکری و تهیه‌کنندگی نگار اسکندرفر، در تازه ترین دوره این فستیوال که از ۳۱ فروردین امسال به مدت دو هفته برگزار خواهد شد، شرکت دارد.؛

فیلم «جنایت بی‌دقت» به کارگردانی شهرام مکری، مهمان دو جشنواره «موو» در بلژیک و «جیون جو» در کره‌جنوبی خواهد شد.

«موو»، یکی از جشنواره‌های قدیمی اروپاست که از سال ۱۹۸۴ تا به امروز هر ساله در شهر بروژ بلژیک برپا می‌شود. «جنایت بی‌دقت» به کارگردانی شهرام مکری و تهیه‌کنندگی نگار اسکندرفر، در تازه ترین دوره این فستیوال که از ۳۱ فروردین امسال به مدت دو هفته برگزار خواهد شد، شرکت دارد.

همچنین بیست و دومین دوره جشنواره «جیون جو» در کره‌جنوبی، از ۹ اردیبهشت برپا می‌شود و به مدت یک هفته ادامه خواهد داشت. در این جشنواره، فیلم «جنایت بی‌دقت» در بخش سینمای جهان در کنار ۱۱ فیلم از کشورهای فرانسه، برزیل، ایتالیا، ژاپن و آمریکا به نمایش درمی‌آید.

«جنایت بی‌دقت» اولین حضور بین‌المللی‌اش را با جشنواره ونیز و در هفتاد و هفتمین دوره آن آغاز کرد و پس از آن در جشنواره‌های متعددی در گوشه و کنار دنیا به نمایش درآمد. این حضورهای بین‌المللی در سال جدید هم ادامه خواهد داشت.

تا کنون قرارداد پخش فیلم در کشورهای آمریکا، فرانسه، ایتالیا، سویس و آلمان برای اکران در سینماها و پخش وی او دی منعقد شده است.

این فیلم محصول موسسه فرهنگی هنری «کارنامه» است و پخش بین‌المللی آن را کمپانی فرانسوی دریم لب به مدیریت نسرین میرشب برعهده دارد.

ثبت شده در سایت دیار آفتاب طی شماره 80 توسط modir و در روز شنبه ۲۱ فروردین ۱۴۰۰ ساعت ۰۵:۲۷:۱۸
© Copyright 2021 http://vidooj.ir . All Rights Reserved چاپ این خبر
شماره : 77
۲۱ / ۱ / ۱۴۰۰ - ۵:۲۴

عباس عبدی: دلسردی مردم از انتخابات ربطی به بیگانگان ندارد

وقتی که گفته می‌شود فضای مجازی رهاست منظور عملکرد حضور افراد فرامرزی در آن است که برای حل آن فقط یک راه موثر وجود دارد آن هم توسعه آزادی‌های رسانه‌ای در داخل کشور است. اگر مرجعیت رسانه ها را به داخل بیاوریم دیگر اساسا کسی به فضاسازی‌های افراد بیرون کاری نخواهد داشت.؛

عباس عبدی، فعال و تحلیلگر سیاسی اصلاح طلب در گفتگو با خبرگزاری خبرآنلاین، درباره نگرانی ها درخصوص رها شدن فضای مجازی و بهره گیری بیگانگان از این فضا برای دلسرد کردن مردم از حضور در انتخابات، گفت: درباره ول بودن وب و فضای مجازی ابتدا باید این فضا را توصیف کنیم که چه ویژگی دارد؟ فضای مجازی با مطبوعات دو فرق اساسی داره یکی اینکه همه جهانیان در این فضای مشترک هستند و حضور دارند و هیچ مرز و محدودیتی ندارند. این ویژگی ذاتی فضای مجازی است. درحالیکه مطبوعات در داخل کشور تولید می‌شود.

وی افزود: دوم اینکه مطبوعات و رسانه های رسمی دارای مدیر مسئول‌اند که پاسخگو هستند اما در فضای مجازی چنین چیزی وجود ندارد. بنابر این کسانی که در خارج هستند، رها هستند کسی نمی‌تواند به آن ها بگوید چی بنویسید و چی ننویسید، ولی آن‌هایی که در داخل هستند طبیعی است که در چهارچوب قانون می‌نویسند و رها بودن برای آنان مصداق ندارد.

قطع ارتباط اینترنتی با خارج یک تجربه صددرصد شکست خورده است

عباس عبدی با بیان اینکه پس دو راه برای حل این مساله داریم، خاطرنشان کرد: یا باید بگوییم این ارتباط اینترنتی با خارج قطع شود که این یک تجربه صد درصد شکست خورده است زیرا این سیاست در مورد ماهواره موفق نبود حال چگونه می تواند در باره اینترنت موفق شود؟ اینترنتی که زیر ساخت ضروری زندگی بشر شده است. در همین قضیه کرونا اگر اینترنت نبود معلوم نبود چند ده برابر آمار موجود مرگ و میر می‌داشتیم یا مثلا در  نظام بانکداری مدت هاست که ما پول نمی بینیم یک لحظه تصور کنید نظام بانکی به قبل از اینترنت برگردد چه اتفاقی می‌افتد؟

وی ادامه داد: بنابراین ذهن را از این بیاوریم بیرون که بدون اینترنت بخواهیم زندگی کنیم، اتفاقا باید سرعتش را ببریم بالا و دسترسی به آن را ساده‌تر کنیم، همین موضوع آموزش که امسال که درگیرش شدیم تصور کنید که اینترنت نبود چه اتفاقی می افتاد؟

عباس عبدی: دلسردی مردم از انتخابات ربطی به بیگانگان ندارد

اینترنت ملی برای سانسور است نه استقلال از جهان خارج

عبدی گفت: از این مثال های زیاد داریم، توسعه صنعت، توسعه تجارت، همه این‌ها زیرساختشان اینترنت هست بنابراین موضوع قطع اینترنت را باید از ذهن بیرون کنند. می‌گویند اینترنت ملی درست کنیم. اگر هدف اینترنت ملی این هست که در برابر اینترنت جهانی و قطع آن استقلال داشته باشیم شاید قابل فهم باشد، اما واقعیت این است که در ایران کسی به استقلال کاری ندارد، این همه سال ما وابسته به نفت بودیم و استقلالمان از بین رفته بود یک نفر برایش اقدامی نکرده حالا که رسیده‌اند به اینترنت، می‌خواهند اینترنت ملی راه اندازی کنند که مبادا خارجی‌ها قطعش کنند؟

این تحلیلگر سیاسی گفت: معلوم است دنبال استقلال از جهان خارج نیستند بلکه دنبال سانسور هستند که البته این هدف را نیز محقق نمی‌کند، زیرا شیوه های جدیدی برای خنثی کردن این محدودیت خواهد آمد و در نتیجه فقط فرصت‌ها جهت بهبود شرایط اجتماعی ‌اقتصادی و سیاسی از دست خواهد  رفت.

مرجعیت رسانه ای را به داخل کشور بیاوریم

وی تاکید کرد: بنابراین وقتی که گفته می‌شود فضای مجازی رهاست منظور عملکرد حضور افراد فرامرزی در آن است که برای حل آن فقط یک راه موثر وجود دارد آن هم توسعه آزادی‌های رسانه‌ای در داخل کشور است. اگر مرجعیت رسانه ها را به داخل بیاوریم دیگر اساسا کسی به فضاسازی‌های افراد بیرون کاری نخواهد داشت.

این چهره سیاسی اصلاح طلب با بیان اینکه اگر ما امروز به زبان انگلیسی هم در فضای مجازی بنویسیم، هیچ کسی از شهروندان کشورهای انگلیسی زبان، مطالب ما را نمی‌خواند، گفت: برای اینکه انها رسانه های خودشان را دارند و فضای مجازی مکمل و نه جانشین رسانه های رسمی آن‌هاست. به همین دلیل تنها راه ما آزاد شدن رسانه های داخلی از محدودیت‌هایی است که موجب یکه تازی فضای مجازی و افراد فرامرزی در این فضا شده است.

صداوسیما و مطبوعات را از قید و بندهای بی مورد خارج کنیم

وی گفت: هم صدا و سیما و هم مطبوعات و سایر رسانه‌ها اگر از قید و بندهای بی‌مورد موجود خارج شوند آن موقع مرجعیت رسانه های ما به داخل آمده و بخش ول فضای مجازی کم کم به حاشیه می‌رود و مکمل رسانه های ما می‌شود و رها هم نخواهد بود.

فیلترینگ باعث شکل گیری لشگر مجازی آدم های بی نان و نشان شد

عبدی تصریح کرد: یکی از کارهایی که الان می‌کنند فیلترینگ است. فیلتر توییتر ، تلگرام و… در حالی که همه دارنداز این امکانات استفاده می‌کنند و حتی خود مسئولین هم در آنجا حضور دارند. اوایل که تلگرام فیلتر شد دستور دادند همه بخش‌های عمومی و دولتی از تلگرام بیایند بیرون‌. چند ماهی که گذشت فهمیدند چه اشتباهی کردند و بدون هیچ سروصدایی برگشتند . کار دیگری که انجام دادند، تاسیس لشگر مجازی بود آدم های بدون نام و نشان این‌ور و ان‌ور کامنت بگذارند و فحش بدهند و لایک کنند.

وی ادامه داد: خب این ها که راهکار بلند مدت نیست یک مشت آدم بی عقیده و فاقد فکر و پول‌بگیر ‌پرورش دادن عین کاری که مجاهدین انجام می‌دهند این‌کارها اثرگذار نیست. تنها راه این است که اداره جامعه مبتنی شود بر افکار عمومی، آن موقع همه دفاع می‌کنند حتی اگر نقدی هم باشد جای خودش درست مطرح می‌شود. هیچ راهی جز آزادی رسانه ها نیست و بقیه راه ها بن بست است.

دلسردی مردم از انتخابات ربطی به بیگانگان ندارد

عبدی تاکید کرد: این هم که بگوییم بیگانگان در انتخابات دخالت می‌کنند دردی را درمان نمی‌کند، آیا در همه این سال‌ها دخالت نبوده؟ هر موقع مردم دیدند فضا مناسب است شرکت کردند و هر وقت دیدند شرایط مناسب نیست شرکت نکردند. در ۹۶ مردم مشارکت کردند ولی در ۹۸ شرکت نکردند در هر دو هم بیگانگان زنده بودند پس‌ربطی نداره و اینکه بگوییم مردم تحت تاثیر بیگانگان هستند، جز توهین به جامعه کار دیگری انجام نداده‌ایم .

ثبت شده در سایت دیار آفتاب طی شماره 77 توسط modir و در روز شنبه ۲۱ فروردین ۱۴۰۰ ساعت ۰۵:۲۴:۳۵
© Copyright 2021 http://vidooj.ir . All Rights Reserved چاپ این خبر
شماره : 74
۲۱ / ۱ / ۱۴۰۰ - ۵:۱۲

ردصلاحیت ها شفاف شود؛

درخواست از شورای نگهبان برای گرفتن آزمون هوش از کاندیداهای انتخابات ۱۴۰۰

کاربران خبرآنلاین پیش بینی ها خود را از رفتار شورای نگهبان با کاندیداهای انتخابات ۱۴۰۰ مطرح و توصیه های مختلفی به این نهاد بیان کردند.؛

مجلس دستپخت شورای نگهبان است

برخی از کاربران خبرآنلاین با اشاره به ردصلاحیت های گسترده انتخابات مجلس یازدهم از شورای نگهبان خواستند که درباره رد صلاحیت افراد توضیح بدهند. مثلا مهدی درخشانی نوشت:« بیخودی رد صلاحیت نکنند. همین. دلایل رد صلاحیت افراد را توضیح بدن. اجازه بدن نماینده های تمام تفکرات مردم در انتخابات شرکت کنند.» دیگری نوشت:« نگاهی به این مجلس کنند که دستپخت نظارت استصوابی و سلیقه جناحی شورای نگهبانه تا حساب بیاد دستشون. رفتار جناحی شورای نگهبان ضد منافع ملی. حذف نظارت استصوابی تنها راه داشتن یک انتخابات نسبتا مردم سالارانه هست.»

یاسین نوشت:« دخالت نکند در رابطه با صلاحیت.» ناصر هم نوشت:« با نگاه جناحی به انتخابات و بررسی صلاحیت ها ورود نکند ، مجلس یازدهم نمونه بارز این نوع نگاه است و قطعا دود آن در وهله اول به چشم حاکمیت خواهد رفت.»

کاربری برای خبرآنلاین نوشت:« شفافیت در رد صلاحیت ها بدون اغماض البته قبل از ثبت نام از کاندیداها تعهد بگیرند که اگر رد شدید ما دلائل رد را علنی میکنیم و الا ثبت نام نکنید.» رضا نوشت:« اجازه بده تا انتخابات برگزار بشه نه انتصابات.»

علی نیز نوشت:« شورای نگهبان همیشه سعی داشته صلاحیت افرادی رو تایید کنه که مورد قبول اکثر جامعه نیست اجازه بدن بعد از ۴۰ سال یکی بیاد که گرفتاریهای مردم و حل کنه نه فقط شعار بده باید برنامه و استراتژی داشته باشه نه فقط شعار بده دیگه بسه بعد از این همه سال شعار دادن.»

دیگری هم نوشت:« شورای نگهبان توجه داشته باشد که یک انتخابات قوی و دشمن ناامیدکن زمانی رخ خواهد دارد که تمام سلایق با حداکثر توان در ان شرکت کنند اما اگر فقط کاندیداهای یک جناح بیایند یعنی ازدست دادن مشارکت نیمی از مردم.»

از مردم و برای مردم

در این میان برخی از کاربران خبرآنلاین از شورای نگهبان خواستند که منافع ملی را در نظر بگیرد. به طور مثال، فردی که نامش را منتشر نکرده است، برای خبرآنلاین نوشت:« کسانی که کوچکترین مشکلی با نظام دارندو علیه نظامند ردصلاحیت شوند اگر ما ملت در انتخاب اشتباه می کنیم به علت عدم شناخت کاندیدا است، ولی شورای نگهبان شناخت کاملی دارند پس اشتباه شورای نگهبان پذیرفتنی نیست، دقت کامل و سختگیری نظر ما ملت است.»

کاربری هم نوشت:« اجازه بدن همه داوطلبین در این رقابت شرکت کنند تا رییس جمهور بر مبنای واقعیت اجتماعی انتخاب بشه یعنی دولت روی پایگاه واقعی اجتماعی تشکیل بشه و بتونه کار کنه به قول لینکلن از مردم و برای مردم.»

محمدی هم نوشت:« شورای محترم نگهبان با هدف مشارکت حداکثر مدنظر مقام معظم رهبری و بنفع نظام و انقلاب، با مناعت طبع بیشتری امکان حضور نمایندگانی از افکار گوناگون جامعه بدون رعایت کف و سقف کمیت را فراهم نماید.»

بهروز نیز نوشت:« با سلام . لطفاً قانون و مراجع چهارگانه استعلام مد نظر باشد تا افراد دلسوز و انقلابی سر کار بیایند.» وحید هم با طرح پپیشنهادی به شورای نگهبان نوشت:« از هر داوطلب یک پولی مثلا ۱۰ میلیون تومان بگیرند. آزمون هوش، روانشناسی برگزار کند، ولی قبلش حد نصاب را اعلام کند. تعهد بگیرد که تمام حسابهای بانکی و اموال شخص و خانواده درجه اول تحت کنترل خواهد بود.»

ثبت شده در سایت دیار آفتاب طی شماره 74 توسط modir و در روز شنبه ۲۱ فروردین ۱۴۰۰ ساعت ۰۵:۱۲:۳۹
© Copyright 2021 http://vidooj.ir . All Rights Reserved چاپ این خبر
شماره : 71
۲۱ / ۱ / ۱۴۰۰ - ۵:۱۰

چمران: ؛

اصولگرایان منتظر رئیسی هستند/اصلاح طلبان به کاندیدای واحد می‌رسند

مهدی چمران، نایب رئیس شورای ائتلاف اظهار کرد: پیش‌بینی بنده این است که اصلاح‌طلبان به یک نظر واحد می‌رسند چراکه در این چند دوره نیز، همواره این گونه بوده است. بنابراین اگر در میان اصولگرایان، تشتت وجود داشته باشد قطعا مشکل آفرین است و اصولگرایان باید احساس خطر کنند. ؛

*آقای چمران! کمتر از ۴۰ روز به ثبت نام کاندیداهای ریاست جمهوری، فرصت باقی مانده، آخرین برنامه‌های شورای ائتلاف برای وحدت جریان اصولگرایی به کجا رسیده؟ تلاش‌ها برای رسیدن به وحدت ادامه دارد یا …..

شورای ائتلاف در حال پیگیری برنامه‌های خود در تمام استانها است و در عین حال، مردم نیز در مجامع تمام استان‌ها نام نویسی کرده‌اند. عده‌ای دعوت شدند و علاوه بر آن، هر کسی که تمایل داشت به جز چند شهرستان، در مجمع تمام شهرستان‌ها ثبت نام کردند. انشالله در تهران هم امیدواریم طی هفته جاری یا هفته آینده، زمینه برای ادامه کار مهیا شود که اعلام خواهیم کرد تا برای شهرستان تهران هم مجمع بزرگ تهران هم تشکیل خواهد شد؛ مجمعی که می‌تواند مانند مجمع سایر شهرستان‌ها، هم برای انتخابات شورای شهر و هم انتخابات ریاست جمهوری تصمیم‌گیری کند. احتمالا در مورد مجمع تهران تا پایان هفته اطلاع‌رسانی صورت می‌گیرد.

رایزنی شورای ائتلاف و شورای وحدت به نتیجه خاصی نرسیده است

*رایزنی شورای ائتلاف و شورای وحدت برای رسیدن به وحدت چطور؟

رایزنی‌ها در این باره هنوز به نتیجه خاصی نرسیده، هر چند این رایزنی‌ها در حال انجام است اما تاکنون نتیجه‌ای دربرنداشته است.

*با توجه به اینکه زمان زیادی به انتخابات باقی نمانده، پیش بینی شما در این باره چیست؟

نمی‌توانم در این باره به طور دقیق پیش‌بینی کنم. باید منتظر ماند و دید چه خواهد شد.

رئیسی علاقه‌ای به صحبت کردن درباره کاندیداتوری ندارد

*در ارتباط با کاندیداهای ۱۴۰۰، آخرین رایزنی‌های شورای ائتلاف با کاندیداها از جمله آقای رئیسی به کجا رسیده است؟ اصولگرایان تا چه مدت زمانی قرار است منتظر اعلام نظر رئیسی در این باره بمانند؟

فکر نمی‌کنم صحبتی جدی در این باره با آقای رئیسی صورت گرفته باشد چون به نظر می‌رسد ایشان در این زمینه، علاقه‌ای به صحبت کردن نداشته باشند خصوصا با توجه به حوادثی که رخ داد. بنده در این باره گفت و گوی جدی سراغ ندارم مگر اینکه به صورت خصوصی گفت و گویی صورت گرفته باشد بنابراین صحبتی رسمی درباره آقای رئیسی سراغ ندارم.

اصولگرایان منتظر رئیسی می‌مانند

*یعنی همچنان اصولگرایان برای اعلام نظر از سوی آقای رئیسی، منتظرند؟

بله، منتظر می‌مانند.

کاندیدای نهایی شورای ائتلاف در مجمع مشخص می‌شود

*رایزنی‌های جدید با کاندیداهای دیگر چطور؟ آیا کاندیدای دیگری مدنظر شورای ائتلاف است؟

در حال حاضر چون ما درگیر بحث مجامع شهرستانی هستیم اصولا نباید درباره مصداق بیاندیشیم؛ به بیان دیگر ابتدا باید مجامع تشکیل شود پس از آن، باید به مجمع بزرگ تهران بیانجامد تا در آنجا، فرصت انتخاب و گزینش یا بحث اینکه چه کسانی بیایند، به وجود آید. در حال حاضر تلاش ما این است که فرایند از پایین به بالا شکل بگیرد. به هر حال ممکن است افراد کاندیدایی را مدنظرشان داشته باشند اما نمی‌توانند آن کاندیدا را به عنوان نظر شورای ائتلاف اعلام کنند. نظر شورای ائتلاف در مجمع مشخص می‌شود.

*نظر خودتان روی کدام کاندیداها است؟ آیا کاندیدایی با شما گفت و گو داشته است؟

بهتر است نظرم برای بنده محفوظ بماند در واقع ما نظر جمع را به نظر شخصی ترجیح می‌دهیم.

*آقای چمران! با توجه به مطرح بودن بحث رئیس جمهور نظامی و کاندیداهای نظامی، ارزیابی شما نسبت به ورود نظامیان به انتخابات پیش رو چیست؟

بنده کاندیدای نظامی یا غیرنظامی نمی‌شناسم ابتدا باید گفت نظامیان، سازوکاری دارند که آن سازوکار قانونی باید اجرا شود دوم اینکه، مهم است آن فرد توانمند باشد بنابراین تفاوتی ندارد از محیط نظامی آمده باشد یا از محیط غیرنظامی. تجربه کشورهای جهان هم نشان داده که برخی افراد نظامی، توانمند بودند اما در عین حال برخی نیز از این توانمندی برخوردار نبودند. در مجموع باید گفت بستگی به فرد دارد و در واقع صحبت درباره این موضوع که فلانی باشد و فلانی نباشد، کار بیهوده‌ای است.

قالیباف و لاریجانی سابقه نظامی‌گری نداشتند

 بحث درباره نظامیان ما کمی متفاوت است عده‌ای از نظامیان ما به ویژه در زمان جنگ، اصلا نظامی نبودند بلکه ابتدا داوطلب بودند و به جنگ رفتند. اشخاصی مانند قالیباف، لاریجانی و غیره در سپاه و بسیج نه درجه داشتند و نه سابقه نظامی گری. به بیانی دیگر پس از جنگ بود که درباره این افراد، این دسته‌بندی‌ها صورت گرفت. بنابراین این اشخاص از وضعیت خاصی برخوردارند البته این اشخاص بعدها به دانشگاه نظامی رفتند و دوره دیدند اما با آن نظامیانی که از ابتدا به دنبال شغل نظامی‌گری می‌روند متفاوت هستند. در نتیجه بحث‌ها در این باره بیشتر مباحث حاشیه‌ای است و نباید برای آن زمان گذاشت. بنابراین اگر نظامیان، قوانین مربوط به خودشان را رعایت کنند و توانمند باشند بحثی جدا است، اگر توانمند نباشند هم بحث دیگری است.

چمران: اصولگرایان منتظر رئیسی هستند/اصلاح طلبان به کاندیدای واحد می‌رسند

نگاه منفی جامعه و مردم به کاندیدا و رئیس جمهور نظامی

*نگاه مردم و جامعه به کاندیدا و رئیس جمهور نظامی متاثر از چه مولفه‌هایی است؟

به هر حال رسانه‌ها و تبلیغات می‌تواند روی نظر مردم تاثیر بگذارد و تا حدودی نیز تاثیرات منفی خود را به جای گذاشته است.

امام نظامی‌ها را از فعالیت رسمی در سیاست منع کردند

*مخالفان ورود نظامیان به انتخابات به سخن امام رجوع می‌کنند که نظامیان نباید در سیاست دخالت کنند….

سخن حضرت امام در این باره درست است؛ ایشان فرمودند نظامی‌ها اعم از ارتش، سپاه و نیروی انتظامی در احزاب سیاسی و مسائل سیاسی، نباید به صورت رسمی دخالت کنند به بیانی دیگر فردی که فرمانده نظامی است نباید وارد یک حزب سیاسی شود. اتفاقا، بنده در آن روزی که حضرت امام، این جمله را فرمودند در کنار شهید چمران در جماران بودم و آن را شنیدم. آن روز در این باره بحثی مطرح شده بود مبنی بر اینکه احزابی تشکیل شده بودند که اشخاص نظامی از سپاه و ارتش می‌خواستند در آن احزاب حضور پیدا کنند.

با ورود نظامیان به سیاست شبیه لبنان می‌شویم

امام فرمودند خیر، این افراد یا باید در حوزه نظامی فعالیت کنند یا در حزب سیاسی حضور داشته باشند از این رو یک شخص نظامی نمی‌تواند وارد احزاب سیاسی شود. این بحث کاملا منطقی است وگرنه وضعیت ما شبیه به وضعیت لبنان می‌شود. در جنگ ۱۹۷۵، در ارتش لبنان، برخی احزاب حضور داشتند وقتی جنگ داخلی درگرفت به یکباره تقسیم شدند بدین گونه که عده‌ای به سمت فالانژها و عده‌ای دیگر به سمت مسلمانان رفتند؛ بنابراین احزاب تقسیم شدند. آنها هیچ گاه ارتش نداشتند و هنوز هم نتوانستند به آن انسجام صحیح برسند. بنابراین امام این مسئله را منع کردند که کاملا منطقی و درست است به این دلیل که نظامی‌ها، نباید فعالیت سیاسیِ احزاب سیاسی را انجام دهند.

درباره رایزنی شورای ائتلاف با پایداری‌ها اطلاعی ندارم

*رایزنی‌های شورای ائتلاف با جبهه پایداری‌ها به کجا رسیده است؟

اگر گفت و گویی صورت گرفته باشد بنده خبری ندارم. درباره برنامه‌هایی که پیاده شده اطلاع ندارم.

اصولگرایان باید نسبت به اصلاح‌طلبان احساس خطر کنند

*آقای چمران! تحرکات اصلاح‌طلبان در قالب نهاد اجماع‌ساز، تا چه حد می‌تواند خطرساز باشد؟ آیا اصولگرایان در این باره احساس خطر می‌کنند؟

بنده همواره گفته‌ام اگر در میان اصولگرایان، تشتت و چنددستگی باشد، اصلاح‌طلبان، قطعا به یک نظر واحد می‌رسند البته قطعی بودن آن، پیش بینی بنده است در واقع پیش بینی بنده این است که اصلاح‌طلبان به یک نظر واحد می‌رسند چراکه در این چند دوره نیز، همواره این گونه بوده است. بنابراین اگر در میان اصولگرایان، تشتت وجود داشته باشد قطعا مشکل آفرین است و اصولگرایان باید احساس خطر کنند.

ثبت شده در سایت دیار آفتاب طی شماره 71 توسط modir و در روز شنبه ۲۱ فروردین ۱۴۰۰ ساعت ۰۵:۱۰:۲۱
© Copyright 2021 http://vidooj.ir . All Rights Reserved چاپ این خبر
شماره : 68
۲۱ / ۱ / ۱۴۰۰ - ۵:۰۸

مردِ خاکستری انتخابات ۱۴۰۰ آمد /دردسر کلاب هاوس برای کاندیداها

هفته ای که گذشت پر بود از جنجال و خبرسازی کاندیداهای احتمالی انتخابات ریاست جمهوری؛ از اظهاراتی که درباره حجاب اجباری در کلاب‌هاوس مطرح شد تا به صف شدن وزرای احمدی‌نژاد برای حضور در انتخابات. ؛

مرجان احمدی: هرچه به موسم انتخابات ریاست‌جمهوری سیزدهم و زمان ثبت نام کاندیداها نزدیک‌تر می شویم حواشی و جنجال های این کاندیداها هم بیشتر می شود؛ از افزایش تحرکات در فضای مجازی و گفت‌وگوهای کلاب هاوسی و لایوهای اینستاگرامی تا موضع گیری های جدید و ظهور پدیده های انتخاباتی.

مسائلی که مردم ایران همواره در روزهای نزدیک به انتخابات با آن مواجه می شوند و امسال که به دلیل شیوع ویروس کرونا امکان برگزاری اجتماع و مراسم نیست، این تحرکات انتخاباتی رنگ و بوی تازه ای گرفته و بیشتر به فضای مجازی و رسانه های اجتماعی و مطبوعات وارد شده است.

جنجالِ علی مطهری در کلاب هاوس

علی مطهری که این روزها به دلیل اعلام کاندیداتوری در انتخابات ریاست جمهوری سیزدهم بیش از پیش در فضای مجازی و رسانه ها فعال شده در هفته ای که گذشت گفت‌وگویی در شبکه اجتماعی کلاب هاوس داشت که جنجال‌آفرین شد. اظهاراتی که سبب شد اصلاح طلبان که علی مطهری را نیز در لیست کاندیداهای خود داشتند موضع محتاط تری نسبت به او بگیرند.

مطهری در جریان گفت‌وگوی خود به انتقاد از کسانی پرداخت که موافق اختیاری بودن حجاب هستند و گفت: من حجاب را انتخاب نمی‌بینم و به آزادی در آن اعتقاد ندارم. من نیمه عریان بودن را آزادی انسانی نمی‌دانم و آن را آزادی حیوانی و غریزی تلقی می‌کنم. او تاکید کرد که «هنوز هم معتقدم اگر رفراندومی برگزار شود رای اکثر مردم به حجاب اختیاری نخواهد بود.»

هرچند او پس از واکنش های تند کاربران فضای مجازی، افکار عمومی و بسیاری از چهره های اجتماعی و سیاسی از این مواضع خود عقب نشست و روز گذشته در یک گفت‌وگوی اینستاگرامی اعلام کرد که از اظهارات او برداشت مناسبی صورت نگرفته است. او تاکید کرد «وضعیت فعلی حجاب را قابل قبول می‌دانم؛ نزدیک ۳۰درصدی هم ممکن است که حجاب را به صورت کامل رعایت نکنند، حکومت هم کاری با این افراد ندارد و این نشان می‌دهد که اجباری در کار نیست.»

مطهری در عین حال گفت: «من نمی‌خواهم با آمدنم در مسئله حجاب سخت‌گیری کنم. در مسئله پوشش یک حداقلی در همه کشورها وجود دارد.»  مطهری در ضمن این گفتگو این وعده را هم به مردم داد که در صورت رئیس جمهور شدن روابط با غرب و آمریکا را تسهیل خواهد کرد.

مردِ خاکستری انتخابات ۱۴۰۰ آمد /دردسر کلاب هاوس برای کاندیداها

دردسرهای سردار محمد

حضور کاندیدای نظامی در انتخابات ریاست جمهوری مدت هاست که میان سیاسیون و کاربران فضای مجازی به یک چالش تبدیل شده و با اما و اگرهایی همراه است؛ موضوعی که از زمان اعلام کاندیداتوری سردار سعید محمد بیش از پیش خبرساز شد. با اینکه تصور می شد اصولگرایان از حامیان کاندیداتوری سعید محمد باشند اما مواضع این طیف سیاسی بعد از اعلام کاندیداتوری او بیشتر منفی بوده است تا مثبت. همانطور که اسدالله بادامچیان، دبیرکل حزب موتلفه اسلامی در گفت‌وگویی به خبرآنلاین تاکید کرده است: ملت به نیروهای مسلح اعم از سپاه و ارتش احترام کامل دارند ولی برای ریاست قوه مجریه تاکنون به نظامی رای نداده اند چراکه می ترسند کشور دچار مشکلات امنیتی یا پادگانی شود.

کمال الدین سجادی، سخنگوی جبهه پیروان خط امام و رهبری هم در خصوص کاندیداتوری سردار سعید محمد فرمانده سابق قرارگاه خاتم‌الانبیاء با اشاره به حضور افرادی ناشناخته یا کمتر شناخته شده برای جامعه در انتخابات ریاست جمهوری، بیان داشت: این‌گونه افراد چندان در انتخابات جدی نیستند. هم در تایید آن‌ها اما و اگر فراوان است و هم اینکه بعید است که وارد رقابت جدی شوند.

از سویی موضوع برکناری سعید محمد از فرماندهی قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا به دلیل برخی تخلفات که در واپسین روزهای سال ۱۳۹۹ مطرح شده بود بار دیگر قوت گرفت و سردار جوانی، معاون سیاسی سپاه شوک بزرگی را به سردار محمد وارد کرد تا باردیگر بازار شائبه ها رونق گرفت. او در مصاحبه با خبرگزاری فارس گفت:« سپاه نه از سعید محمد و نه از هیچ کاندیدای دیگری در انتخابات حمایت نمی‌کند و نخواهد کرد. اساساً ورود سپاه و بسیج به انتخابات به‌طور مصداقی و حمایت از افراد و گروه‌ها و فهرست‌ها دارای منع قانونی و شرعی است.

او در ادامه اعلام کرد: «این فضایی که در شبکه های اجتماعی داخلی و رسانه‌های خارجی و بویژه در شبکه‌های ماهواره‌ای ضدانقلاب شکل گرفته و بعضاً سعید محمد را کاندیدای مورد حمایت سپاه معرفی می‌کنند، از یک طرف ساخته و پرداخته کسانی است که می‌خواهند چهره سپاه را مخدوش کنند و از طرفی، متأثر از افرادی است که تصور می‌کنند چون سعید محمد مسئولیت فرماندهی قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیا (ص) سپاه را برعهده داشته‌ و به عرصه انتخابات ورود کرده‌اند، احتمالاً ورود ایشان به عرصه انتخابات با نظر و تأیید و حمایت سپاه است. این تصورات نه‌تنها کاملاً خلاف واقع است بلکه واقعیت این است که سپاه به جدّ با ورود پاسداران و از جمله ایشان به عرصه انتخابات بدون طی مراحل و فرآیندهای قانونی تعریف شده مخالف است. اتفاقاً منفک کردن سعید محمد از مسئولیت فرماندهی قرارگاه سازندگی خاتم به دلیل همین تخلف و رعایت نکردن مقررات از سوی ایشان بوده است.»

پس از اظهارات سردار جوانی، دفتر سردار سعید محمد در واکنش به اظهارات سردار جوانی معاون سیاسی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی اطلاعیه‌ای صادر کرد و نوشت:« سعیدمحمد هیچ گونه تخلفی در خصوص فعالیت های انتخاباتی ننموده تا جایی که ایشان علت استعفای خود را عدم شائبه حمایت و استفاده از موقعیت مسئولیت فرماندهی قرارگاه خاتم الانبیاء سپاه را عنوان نموده است.»

پس لرزه های اظهارات سردار جوانی تا جایی ادامه یافت که سخنگوی سپاه را هم وادار به واکنش کرد و گفت: «هر کس می‌گوید تخلف بوده باید متقن و دقیق بگوید چه تخلفی بوده است. برداشت یک معاون سپاه این بوده که تخلف صورت گرفته، اما نظر رسمی سپاه ممکن است این نباشد. شاید برداشت آقای جوانی این بوده؛ ممکن هم هست آقای جوانی اصل حرفش را تکذیب کند.»

پس از موضوع گیری سردار رمضان شریف، معاون سیاسی سپاه با انتشار یادداشتی در فضای رسانه‌ای گفت که منظورش از تخلفات سردار محمد، تخلفات انتخاباتی و سیاسی بوده است. هرچند معاون سیاسی سپاه تلاش کرد مواضع خود درباره سعید محمد را روشن کند اما برخی تحلیل گران بر این اعتقادند که فضای شکل گرفته درباره تخلفات رئیس پیشین قرارگاه خاتم در نهایت او را تبدیل به مهره ای سوخته در این انتخابات خواهد کرد.

رقیبِ حسن روحانی آمد

در هفته ای که گذشت سید محمد غرضی بار دیگر لباس کاندیداتوری پوشید. او در جریان انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۹۲ یکی از رقبای حسن روحانی بود اما در آن انتخابات ۴۴۶هزار و ۱۵ رای آورد که یک درصد آرای اخذ شده بود. در انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۹۶ هم ثبت نام کرد اما از سوی شورای نگهبان رد صلاحیت شد با این حال در هفته ای که گذشت اعلام کرد که باز هم قصد کاندیداتوری دارد و می خواهد وارد کارزار انتخاباتی ۱۴۰۰ شود.

او با بیان اینکه از جوانی در فضای اداره کشور بودم و در دهه‌های ۲۰ تا ۴۰ و ۵۰ افتخار خدمت به کشور را داشتم، گفت: «قطعا با هدف خدمت به کشور در موعد قانونی برای کاندیداتوری انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ ثبت نام می‌کنم.» حال باید دید شورای نگهبان این بار چه تصمیمی برای حضور یا عدم او در انتخابات ریاست جمهوری سیزدهم می گیرد.

ضرغامی خاکستری شد

«من خاکستری‌ام»؛ این تازه ترین موضع گیری عزت‌الله ضرغامی است. کسی که تا چندی پیش چهره اصولگرا شناخته می شد حالا می گوید: »تصور من این است که واقعاً مردم از اصلاح‌طلب و اصول‌گرا عبور کرده‌اند. اصلاً مردم از این تقسیم‌بندی‌های دولتی، حاکمیتی هم عبور کرده‌اند.»

او که مدت‌هاست فعالیت چشم گیری در فضای مجازی دارد تاکید کرده: «هرچه هم جلوتر می‌رویم و فضای انتخابات و معادلات را که می‌بینم، می‌بینم که حضور من در رقابت‌های انتخاباتی ضروری‌تر است.»

اظهارات و شعارهای انتخاباتی او از نگاه برخی تحلیلگران بسیار شبیه به چریک‌های فدایی خلق است که شعار «نان، مسکن، آزادی، با عشق به چگوارا.» را می دادند.

مردِ خاکستری انتخابات ۱۴۰۰ آمد /دردسر کلاب هاوس برای کاندیداها

نواب رئیس مجلس به صف شدند

هنوز یک سال از نائب رئیسی‌شان در مجلس یازدهم نگذشته که سودای رسیدن به پاستور را در سر می پرورانند؛  امیرحسین قاضی زاده هاشمی اعلام کاندیداتوری کرده و گفته «من در انتخابات ثبت نام خواهم کرد و نامزدی من به تایید صلاحیت شورای نگهبان بستگی دارد.» علی نیکزاد هم که نامش با مسکن مهر گره خورده و از وزاری دولت دهم محمود احمدی نژاد است پاسخ مبهمی به احتمال کاندیداتوری اش داده و گفته: «فعلا صبر کنید.»

هرچند این روزها بازار کاندیداتوری در مجلس یازدهم داغ است و رئیس مجلس هم تاکنون احتمال کاندیداتوری خود را در انتخابات ریاست جمهوری امسال رد نکرده است.

احمدی‌نژادی‌های حاضر به یراق

وزاری محمود احمدی نژاد همچون خود او گویی همچنان برای حضور در عرصه سیاسی حاضر به یراق هستند و برای کاندیداتوری صف می کشند. این هفته هم محمد عباسی، وزیر ورزش و جوانانِ احمدی نژاد اعلام کاندیداتوری کرد و گفت: خدمات دولت احمدی نژاد را جزو افتخارات نظام می دانم ولی با او برای حضور در انتخابات هماهنگ نکرده ام.

او که اولین وزیر وزارتخانه «ورزش و جوانان» است که علاوه بر مدرک دکتری مدیریت استراتژیک از دانشگاه آزاد روابط خوبی هم با احمدی‌نژاد داشت در دولت نهم نیز به عنوان وزیر تعاون نزدیک به چهار سال سکان این وزارتخانه را به عهده داشت. عباسی نائب رئیس کمیسیون برنامه و بودجه در مجلس هفتم بود و مشاور احمدی نژاد در آمریکای لاتین؛ گذشته‌ای که حکایت از روابط صمیمی میان رئیس و مرئوس دارد.

یک چهره جدید وارد گود شد/از لاریجانی و عارف چه خبر؟

اما هفته ای که گذشت یک چهره کمتر شناخته شده هم وارد گود رقابت شد. حجت‌الاسلام سید عباس نبوی استاد حوزه و دانشگاه و از اعضای موسس دفتر تحکیم وحدت قرار است در انتخابات ریاست‌جمهوری ۱۴۰۰ ثبت‌نام کرد تا لیست کاندیداهای ریاست جمهوری هر روز بلندتر از قبل شود.

در میان اخبار انتخاباتی هفته اخیر برخی رسانه ها نیز خبر از فعال شدن ستادهای محمدرضا عارف دادند و برخی دیگر گمانه ها را به سمت کاندیداتوری علی لاریجانی بردند. هرچه هست باید منتظر ماند و دید در هفته های پیش رو فضای انتخاباتی کشور به کدام سمت و سو خواهد رفت.

ثبت شده در سایت دیار آفتاب طی شماره 68 توسط modir و در روز شنبه ۲۱ فروردین ۱۴۰۰ ساعت ۰۵:۰۸:۱۹
© Copyright 2021 http://vidooj.ir . All Rights Reserved چاپ این خبر
شماره : 65
۱۷ / ۱ / ۱۴۰۰ - ۱۳:۴۵

ببینید | ماجرای جالب والیبال بازی کردن علی پروین

رضا تندروان سرمربی قهرمان لیگ برتر والیبال و مربی تیم ملی در گفت و گو با سعید اکبری درباره علاقه فوتبالی ها به این رشته توضیحات شنیدنی داد.؛
ثبت شده در سایت دیار آفتاب طی شماره 65 توسط modir و در روز سه شنبه ۱۷ فروردین ۱۴۰۰ ساعت ۱۳:۴۵:۲۶
© Copyright 2021 http://vidooj.ir . All Rights Reserved چاپ این خبر
شماره : 62
۱۷ / ۱ / ۱۴۰۰ - ۱۳:۴۳

رییس اتحادیه مشاوران املاک :؛

وضعیت عجیب ملک تجاری و اداری در تهران/ قیمت‌ها ٣٠% کاهش یافت

شیوع ویروس کرونا اقتصاد بسیاری از کشورها را تحت تاثیر مستقیم قرار داد و سبب ضرر اصناف و فعالان اقتصادی در بازار داخلی شد. ؛

در سنوات گذشته معمولا بازار املاک تجاری و اداری همواره مشتریان خاص خود را داشته اما سال ۹۹ و تعطیلی بسیاری از اصناف تحت تاثیر شیوع کرونا، سبب شد تا اعضای صنوف مختلف فعالیت اقتصادی خود را به حداقل برسانند.

املاک تجاری و اداری در سال ۹۹ بیشترین ضربه را در سال های اخیر خورد و ضرر هنگفتی متحمل شد به طوری که ۳۰ تا ۳۲درصد فعالان صنفی ترجیح دادند، قراردادهای اجاره واحدهای خود را فسخ کنند و بدین ترتیب از گردونه فعالیت اقتصادی خارج شدند.

 

۳۰ تا ۳۲ درصد فسخ قرارداد املاک تجاری و اداری در سال ۹۹ اتفاق افتاد

 

وضعیت قیمت املاک تجاری و اداری نیز در سال ۹۹ مسیر عکس بازار مسکن را طی کرد و بین ۲۰ تا ۳۰ درصد از قیمت این املاک در بازار کاسته شد.

وضعیت رهن و اجاره و خرید و فروش املاک تجاری و اداری بسیار اسفناک است به طوری که در یک سال گذشته کمتر معامله خرید و فروش و رهن واجاره این املاک به ثبت رسیده است.

 

وضعیت عجیب ملک تجاری و اداری در تهران/ قیمت‌ها ٣٠درصد کاهش یافت

 

کسی به دنبال خرید املاک تجاری و اداری نیست

رئیس اتحادیه مشاوران املاک درباره وضعیت خرید و فروش و اجاره املاک تجاری و اداری در سال ۹۹ گفت: هیچ کسی اصلا به دنبال خرید املاک تجاری و اداری در بازار نبود.

مصطفی قلی خسروی در مورد فسخ قرارداد اجاره املاک تجاری بیان کرد: متاسفانه در سال ۹۹ به دلیل شرایط خاص اقتصادی شاهد فسخ تعداد فراوان قراردادهای املاک تجاری و اداری بودیم.

افزایش ۳۲درصدی فسخ قرارداد املاک تجاری

وی افزود: ۳۰ تا ۳۲ درصد فسخ قرارداد املاک تجاری و اداری در سال ۹۹ اتفاق افتاد.

وی توضیح داد: متاسفانه فعالیت کاسبان و اصناف تحت تاثیر کرونا قرار گرفته است و باید توجه داشت کسانی که با اجاره واحد تجاری و طبق ماده ۸۰ قانون نظام صنفی ، جواز دریافت کرده بودند نیز تحت تاثیر شرایط بد اقتصادی، ناچار به فسخ قرارداد شدند.

قیمت املاک تجاری و تجاری تا ۳۰ درصد کاهش یافت

 

نبود مشتری برای املاک تجاری و اداری

وی درباره قیمت این املاک در بازار ملک ۹۹ بیان کرد: شاهد کاهش قیمت املاک تجاری و اداری در سال ۹۹ نسبت به سال ۹۸ بودیم اما با وجود پایین‌تر آمدن نرخ‌ها، مشتری برای خرید وجود نداشت.

وی تاکید کرد: قیمت املاک تجاری و اداری در سال ۹۹ نسب به سال ۹۹ بین ۲۰ تا ۳۰ درصد کاهش یافت.

وضعیت مبهم املاک تجاری در سال ۱۴۰۰

رئیس اتحادیه مشاوران املاک درباره وضعیت رونق بازار املاک تجاری و اداری در سال ۱۴۰۰ بیان کرد: شرایط برای فروش املاک تجاری و اداری بسیار سخت است به طوری که به ازای فروش ۱۰ واحد آپارتمان، شاید بتوان یک واحد تجاری را فروخت زیرا خریداری وجود ندارد.

وی تاکید کرد: وضعیت این بازار مبهم است و نمی توان پیش بینی دقیقی داشت.

خسروی تاکید کرد: امیدوارم تحت تاثیر رونق اقتصادی در سال ۱۴۰۰، شاهد بهبود وضعیت بازار املاک تجاری و اداری باشیم.

ثبت شده در سایت دیار آفتاب طی شماره 62 توسط modir و در روز سه شنبه ۱۷ فروردین ۱۴۰۰ ساعت ۱۳:۴۳:۵۵
© Copyright 2021 http://vidooj.ir . All Rights Reserved چاپ این خبر
شماره : 59
۱۷ / ۱ / ۱۴۰۰ - ۹:۴۱

ببینید | کوه های شمال تهران جایگزینی برای سفرهای مردم در زمان اعمال محدودیت‌ها

حریرچی گفت:در شش ماه گذشته با توجه به اعمال محدودیت های مختلف تنها 4 الی 10 درصد تردد ها کاهش داشته است درصورتی که باید تا 40درصد کاهش پیدا میکرد!مردم جایگزین میکنند، زمانی که سفرها ممنوع بود ورودی کوه های شمالی تهران 350درصد افزایش داشته است. منبع: دانشجو؛
ثبت شده در سایت دیار آفتاب طی شماره 59 توسط modir و در روز سه شنبه ۱۷ فروردین ۱۴۰۰ ساعت ۰۹:۴۱:۲۰
© Copyright 2021 http://vidooj.ir . All Rights Reserved چاپ این خبر